Conservation Awards

Celebrating its 53rd year, the annual Governor’s State Conservation Achievement Awards program is hosted by the Louisiana Wildlife Federation and the awards are presented jointly with the National Wildlife Federation. The Governor’s Award is presented annually to the person or organization deemed to have made the most outstanding contribution toward the protection, wise use and enjoyment of Louisiana’s natural resources among nominees submitted by the public. This program promotes volunteer and professional excellence in conservation work in Louisiana through recognition. The selection for this and eight other awards was made by a panel of independent judges with expertise in a wide range of conservation fields. Nominations for recognition in 2016 were solicited from the public in 8 categories and the Governor's Award was selected from among the winners of each category. View a list of past recipients for all categories, including the Governor's Award. A condensed list of recipients is also available. Nominations open in December of each year. The program rules and nomination form are posted on the LWF website and are available from the LWF office (225/344-6707) when nominations are accepted. Tips for crafting a nomination and what to include, steps to writing a good nomination and an example of a winning nomination are also posted on the LWF website. Learn more about the recipients and photos of the 53rd Awards banquet.  View photo montage of past award recipients and banquets.
 

View a complete list for all award recipients from past years here.

A condensed list of recipients is also available.

More of what LWF does can be found here.

 
Governors's Award
For outstanding overall conservation achievement. The Governor’s Award recipient is selected by the judging committee from among the category winners. Nominations are not accepted for this award.
 
Professional
For outstanding accomplishments by a person who, in a compensated professional capacity, has made a significant contribution to the management, enhancement, or protection of  Louisiana’s fish, wildlife, air, water, soil or forest resources, or related recreational opportunities.
 
Volunteer
For outstanding achievement during the year in the management, enhancement, or protection of Louisiana’s fish, wildlife, air, water, soil or forest resources or related recreational opportunities by a person acting in a volunteer capacity.
 
Youth
For outstanding conservation work by a youngster (18 years of age or younger) or youth group.  The winner should have demonstrated leadership and accomplishment in any phase of conservation.
 
Business
For significant achievement by a business in pollution abatement, land use planning and management, conservation education/awareness, habitat stewardship including providing lands for wildlife conservation and public recreation, etc. (This category is to honor a company, not an individual person.)
 
Educator
For outstanding performance in conservation education by a professional or volunteer.  Instructors of hunter safety and outdoor ethics are eligible in this category as are teachers of the natural sciences, fish and wildlife management, environmental design and management, various aspects of environmental education, etc. Emphasis should be on teaching and working with students or the public rather than on research or administration.
 
Elected Official
For outstanding conservation achievement by a local, state or federal elected official.  All Louisiana elected officials, except the Governor, are eligible in this category.
 
Communications
For outstanding work by a writer, reporter, radio or TV broadcaster, photographer, artist, cartoonist, radio or TV station, newspaper, website or other publication in creating  public awareness of the importance of environmental quality and natural resource conservation or making a significant contribution toward the solution of a major conservation problem in the state.
 
Organization
For outstanding conservation achievement by a state or local organization, including but not limited to civic organizations, environmental groups, sportsmen’s clubs, garden clubs, etc., in addressing significant natural resource management and environmental quality challenges.  In special cases where government agencies or institutions have accomplished extraordinary work above and beyond their normal responsibilities, such organizations will be given consideration for this award.
 

Governor’s Award Recipients – Conservationist(s) of the Year Winners

2016 - Apache Corporation (Corporation) - Tree Grant Program

2015 - Danica Williams (Volunteer) – Wish to Fish La.

2014 - Robert “Bob” Love (Professional) - LDWF

2013 - Garret Graves (Professional) - CPRA

2012 - John Walther (Volunteer) - CCA

2011 - Louisiana Public Broadcasting for “Turning the Tide” documentary (Communicator)

2010 - Ted Falgout (Professional)

2009 - Tab Benoit (Communicator) - Voice of the Wetlands

2008 - Leonard Bahr (Communicator) - LaCoastPost.com

2007 - Chris Piehler (Professional) - DEQ

2006 - Gay Brantley (Educator) - USF&WS

2005 - B. E. M. Skerrett, III (Volunteer) - Atchafalaya Basin Program

2004 - Senator Joe McPherson (Elected Official)

2003 - Mark Schleifstein (Communicator) - Times Picayune

2002 - Friends of Black Bayou (Organization)

2001 - Suzanne R. Hawes (Professional) - USACE

2000 - Ben A. Taylor (Volunteer) - Lake Pontchartrain Basin Foundation

1999 - Martha Ann Messinger & George M. Patton (Volunteer)

1998 - Senator Michael R. Robichaux, M.D. (Elected Official)

1997 - James Kelby Ouchley (Professional) - USF&WS

1996 - Danny W. Britt (Professional) - Kisatchie

1995 - Elvis J. Cavalier (Educator) - Labadieville Middle School

1994 - Representative Edward J. Deano, Jr. (Elected Official)

1993 - Charles W. "Bill" Savant (Professional) - NRCS

1992 - East Ascension Sportsman's League (Organization)

1991 - Jean T. Westbrook (Volunteer) - Women for a Better Louisiana

1990 - Paul H. Templet (Professional) - DEQ

1989 - Wilma A. Subra (Professional) - Subra Company

1988 - Nancy Jo Craig (Professional) - Louisiana Nature Conservancy

1987 - Robert W. Strader (Professional) - USF&WS

1986 - William H. Herke (Professional) - LSU/USF&WS

1985 - Oliver A. Houck (Educator) - Tulane University

1984 - W. Guthrie Perry, Jr. (Professional) - LDWF

1983 - William A. Fontenot (Professional) - La. Dept. of Justice

1982 - Robert S. Marshall, Jr. (Communicator) - Times Picayune

1981 - H. M. "Mike" Cook (Communicator) - State Times

1980 - Kenneth C. Smith (Professional) - LDWF

1979 - Edgar F. Veillon (Volunteer) - Jefferson Rod & Gun Club/LWF

1978 - Charles W. Bosch, Jr. (Professional) – LWF

1977 - Baton Rouge Sportsmen's League (Organization)

1976 - Robert H. Chabreck (Educator) - LSU

1975 - John R. Hammond (Volunteer)                              

1974 - Edgar F. Veillon (Volunteer) - Jefferson Rod & Gun Club

1973 - J. Burton Angelle (Professional) - LDWF

1972 - John D. Newsom (Professional) - LSU/USF&WS

1971 - Richard W. Bryan, Jr. (Volunteer) - Rapides Wildlife Association

1970 - Richard K. Yancey (Professional) - LDWF

1969 - Joe L. Herring (Professional) - LDWF

1968 - Robert A. Lafleur (Professional) - LDWF Stream Control Commission

1967 - Captain Charles Sebastian (Volunteer)

1966 - Leslie L. Glasgow (Professional) - LDWF

1965 - Walter N. Day (Volunteer) - LWF/Bonnet Carre’ Rod & Gun Club

1964 - Bryant A. Bateman (Educator) - LSU

1963 - Richard K. Yancey (Professional) – LDWF & Charles F. Buckley (Non-Professional) - LWF/RWA

 

Professional Conservationist of the Year

2016 - Theryn K. Henkel, Ph.D

2015 – Christopher Reid

2014 – Stacey Leah Scarce

2013 –

2012 – Michael Balboni

2011 – Thomas J. Hess, Jr.

2010 - Michael Carloss

2009 - Scott A. Angelle

2008 - John Pitre

2007 - John A. Lopez, Ph.D

2006 - William K. "Kirk" Rhinehart

2005 - Noel W. Kinler

2004 - Chad James Courville

2003 - Robert E. Stewart, Jr.

2002 - Jack C. Caldwell

2001 - William "Bill" Fontenot

2000 -

1999 - Sandra S. Thompson

1998 - Bill Good, Ph.D

1997 - Col. William Connor

1996 - Esther Boykin

1995 - Steve Mathies, Ph D

1994 -

1993 -

1992 - Randalle Hunt Moore

1991 -

1990 - Maureen O'Neill

1989 - M. Wade Byrd

1988 - John C. Glenn

1987 - Villere C. Reggio, Jr.

1986 - Bob Joslin

1985 - James Theodore "Ted" Joanen

1984 -

1983 - Allan B. Ensminger

1982 - Dewey W. Wills

1981 - David L. Hall

1980 - Ronald Jude Dugas

1979 - Bobby T. Walker

1978 - Dave Hall

1977 - Sandra S. Thompson

1976 - John Dale Givens

1975 - Louis E. Brunett

1974 - Janice S. Hughes

1973 - James W. Avault, Jr., Ph D

1972 - John D. Newsom (wildlife); Robert E. Murray, Sr. (water)

1971 - John J. Lynch wildlife); Nugent T. Brasher (water)

1970 - Joe L. Herring (wildlife); Gladney Davidson (water); Wayne Fallon (soil)

1969 - Charles Van Carlton (wildlife); Sam Frisby (forest) 

1968 -

1967 - William F. Mann (forest); J. M. Menefee (water); Alton Mangum (soil)

1966 – Charles W. Bosch, Jr. (wildlife); John E. Trygg (water); Robert W. McDermid (forest)

1965-

1964 - Lyle St. Amant, PhD (fisheries); Richard K. Yancey (wildlife)

 

Volunteer Conservationist of the Year

2016 – Ronald Coco

2015 – Pamela Kay Connery

2014 – Adam & Lisa Willard

2013 – Nathaniel Klumb

2012 –

2011 – Dr. George L. Dugal

2010 - Kenneth Sayes

2009 - Charles Caillouet, Jr.

2008 - R. King Milling

2007 - Carrie Brown

2006 - Charles & Susan Allen

2005 - Thad Bellow

2004 - Ann Bloxom Smith

2003 - James Walker Moore, Jr.

2002 - Paul M. Dickson

2001 - Julie Landreneau

2000 - Michael X. St. Martin

1999 - Noel A. Thistlethwaite

1998 - Katherine C. Richardelle

1997 - Mark B. Becker, Sr.

1996 - Edgar F. Veillon

1995 - Steven P. Hawkins, Sr.

1994 - Myrtle Dubea

1993 - Barbara A. Dodds

1992 - Ernest Gammon & Sid Sanders

1991 - Brenda Davis

1990 - Edgar F. Veillon

1989 - Michael J. Caire, M.D.

1988 - David W. Boudreaux

1987 - Frank B. Williams

1986 - Harold Schoeffler

1985 - Marc Dupuy, Jr.

1984 - Gerry Waguespack

1983 - Donald P. Landry

1982 - Markham A. "Skipper" Dickson, Jr.

1981 - Jim Hall

1980 - Robert F. Hereford, Jr.

1979 - A. Foster "Foxy" Sanders, III

1978 - Congressman Jerry Huckaby

1977 - Gerry Waguespack

1976 - Kathleen Hains

1975 - Jack Surles

1974 - Jerry B. McLain

1973 - Henry A. Bernard, Jr.

1972 - Carl Fontenot

1971 - Francis Braud

1970 - Ralph R. Kling, Sr.

1969 -

1968 -

1967 - Walt Day

1966 - Richard Thompson (soil)

1965 -

1964 - Chuck Buckley

 

Youth Conservationist(s) of the Year

2016 – Connor Patrick Arthur

2015 – Taylor Renee Wagner

2014 –

2013 – Sean Turner

2012 – KidsLoveTheGulf.org

2011 - Amite River Preservation Association

2010 - Future Leaders of America’s Gulf

2009 - Lafayette Middle School Environmental Science Academy

2008 - Lafayette 4H Junior Leader Club

2007 - John Hooper

2006 - Anna Kathryn Whittington

2005 - Kellon Lee

2004 - Boy Scouts of America Troop 405

2003 - Ascension Parish Youth Council

2002 - Blake Martin Whittington

2001 -

2000 - Oak Grove Primary School Tag Students

1999 - Marla Elizabeth Adam

1998 - Student Environmental Awareness Club

1997 - LSU Lab School Environmental Club

1996 - Labadieville Middle School

1995 - Jospeh Robert Jowers

1994 -

1993 - Holy Cross School, Project Fight Urban Runoff

1992 - Raceland Junior High School FFA

1991 -

1990 - Boy Scout Troop 405

1989 - Park Ridge Elementary 4th and 5th grade gifted

1988 -

1987 -

1986 -

1985 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1984 - Glen Rayburn Merrell

1983 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1982 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1981 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1980 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1979 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1978 - Raceland Junior High School, Conservation Club

1977 - Gregory R. Hunter

1976 - Earl "Skeet" Hodgkins, Jr.

1975 - Mark Paker

1974 - Golden Meadow Jr. High School

1973 - Lee High School Ecology Club

1972 - Evergreen Jr. High School Wildlife & Conservation Club

1971 - Explorer Scout Post 31

1970 - Youth for Conservation

1969 - Golden Meadow Lower Elementary & Junior High Schools

1968 -

1967 - Golden Meadow Jr. High School

1966 -

1965 -

1964 - Edgar R. Butts & Glen Tidwell

 

Conservation Corporation/Business of the Year

2016 – Apache Corporation

2015 – ORA Estuaries

2014 – Chevron

2013 – Pastorek Habitats, LLC

2012 – Marsh Dog, LLC

2011 – ConocoPhillips

2010 - ExxonMobil Baton Rouge Complex

2009 - Bob’s Tree Preservation, Inc.

2008 -

2007 - Forest Capital Partners, LLC

2006 - Kleinpeter Farms Dairy

2005 - Architecture +

2004 - Shell Pipeline Company

2003 - Roy O. Martin Lumber Company

2002 - BP America Production Company

2001 - Marathon Ashland Petroleum, LLC

2000 -

1999 - Cleco Corporation

1998 -

1997 - Conoco, Inc.

1996 - Vulcan Chemicals

1995 - International Paper

1994 - Cajun Electric Power Cooperative

1993 - The Dow Chemical Company

1992 - Opelousas General Hospital

1991 - Anheuser-Busch, Inc.

1990 - Conoco, Inc.

1989 -

1988 - Conoco, Inc.

1987 -

1986 -

1985 - Williams, Inc.

1984 -

1983 - Tenneco LaTerre Company, Inc.

1982 -

1981 - International Paper Company

1980 - Norco Manufacturing Complex

1979 - Kaiser Aluminum and Chemical Corporation

1978 - E. I. Depont de Nemours and Company, Pontchartrain Works

1977 - Union Carbide Corporation

1976 - Exxon Company, U.S.A.

1975 - Crown Zellerbach Corporation

1974 -

1973 -

1972 -

1971 - Shell Norco Refining

1970 - International Paper Company

 

Conservation Educator of the Year

2016 – Barry Guillot

2015 – LDWF’s Becoming an Outdoors-Woman Program

2014 – Louisiana Master Farmer Program

2013 – Tonya Dean & Jamie Griffin

2012 – St. Mary Parish 4-H & St. Mary Parish Government

2011 - Cindy Kilpatrick

2010 - Amy Griffin Ouchley

2009 - Frank C. Rohwer, Ph.D

2008 -

2007 - Barry J. Guillot

2006 - Mark Schexnayder

2005 - Rex H. Caffey, Ph.D

2004 - Barry J. Guillot

2003 - Louisiana Seagrant Extension Communications Committee

2002 - Melissa M. Whittington

2001 - Barry J. Guillot

2000 -

1999 - Tensas River NWR Instructor Corps

1998 - Gregory M. Grandy

1997 - Louisiana Hunter Education Section

1996 - Emily B. Young

1995 -

1994 - Sue Ellen Lyons

1993 - Robert W. Hastings, Ph.D.

1992 - Dr. Arthur S. Allen

1991 - Lyle M. Soniat

1990 - Derrill J. Heurtin

1989 - Robert H. Chabreck

1988 - Robert N. Broussard

1987 - Martha Madden

1986 - Robert Allen Thomas, Ph.D.

1985 - Paul Jackson

1984 -

1983 - Leonard St. Pierre

1982 - Jonathan L. Classock

1981 - Alfred O. Tucker, Jr.

1980 - Leonard St. Pierre

1979 - Leonard J. St. Pierre

1978 - Larry de la Bretonne, Jr.

1977 - Hugh M. Burts

1976 - Charles Robert "Bob" Stevens

1975 - Ms. Jackie McCorkle

1974 - Dr. George Lowery

1973 - Roland Joseph Treubig

1972 - Joe L. Herring

1971 - Edison Rebstock, Jr.

1970 - John Paul Culpepper

1969 - Genevieve S. Cousins

1968 -

1967 - Ralf T. Wall

1966 - Carroll D. Goulas

 

Conservationist of the Year-Elected Official Category

2016 -

2015 – Representative Gene Reynolds

2014 –

2013 – Michel H. Claudet, President, Terrebonne Parish

2012 –

2011 – Parish President Charlotte A. Randolph

2010 - Parish President William H. “Billy” Nungesser

2009 -

2008 -

2007 - Mayor Tim Matte

2006 - Mayor Tony Gulotta

2005 - Representative Karen St. Germain

2004 -

2003 - Senator Reggie P. Dupre, Jr.

2002 - Senator W. "Joe" McPherson

2001 - Senator D. A. "Butch" Gautreaux

2000 -

1999 - Senator Robert J. Barham

1998 -

1997 -

1996 - Senator Foster Campbell

1995 -

1994 - Senator William J. "Joe" McPherson

1993 - Senator Marc H. Morial

1992 - District Attorney Doug Moreau

1991 -

1990 - Representative Randall E. Roach

1989 - Attorney General William J. Guste, Jr.

1988 - Senator Ben J. Bagert, Jr.

1987 - Senator William J. "Joe" McPherson

1986 - Senator Ben J. Bagert, Jr.

1985 - Patricia L. Norton (Public Servant)

1984 - Senator J. Bennett Johnston

1983 -

1982 - Representative Murray J. Hebert

1981 - Senator Samuel B. Nunez, Jr.

1980 - Representative Manuel A. Fernandez

1979 –

1978 - Representative Wilbert J. "Billy" Tauzin, II

1977 - Representative Chris Ullo

1976 - Representative Morris A. Lottinger, Jr.

1975 - Senator William D. "Billy" Brown

1974 - Senator Paul J. Hardy

1973 - Representative Edward C. Scogin

1972 - Representative Robert Munson

1971 - Representative Carl Dawson

1970 - Senator George T. Oubre

1969 -

1968 -

1967 - Senator Jackson B. Davis

1966 - Representative Warren J. Simon

 

Conservation Communicator of the Year

(Until 1980, individual and news medium could be selected)

2016 – Tegan Wendland

2015 – Bo Boehringer

2014 –

2013 – Greg Guirard

2012 –

2011 –

2010 -

2009 - LSU AgCenter

2008 -

2007 - Joe Macaluso

2006 - Todd Masson

2005 - C. C. Lockwood

2004 - Philip J. Timothy, Jr.

2003 - John N. Felsher

2002 - The East Ascension Sportsman

2001 - Gary Noel Ross

2000 - Coast & Sea

1999 –

1998 - Bill Robertson

1997 - Jerald Horst

1996 -

1995 - Charles F. Buckley

1994 -

1993 - Kierstan Gordan

1992 - June C. Kennedy

1991 - Linda Young

1990 - The Shreveport Times

1989 - Shirley Haupt

1988 - David L. Hall

1987 - Bob Anderson

1986 - Eddie Castelin

1985 - Baton Rouge Morning Advocate "Prosperity In Paradise? Louisiana's Chemical Legacy"

1984 - Lloyd Poissenot

1983 - Don T. Edwards

1982 - Daryl W. "Abe" Cockran

1981 - Bob Anderson

1980 - W. Reeves Field; 1980 - KATC-TV, Channel 3

1979 - Peter R. Mindek; 1979 - The East Ascension Sportsman

1978 - Bob Anderson, Larry Michaud; 1978 - The East Ascension Sportsman

1977 - Cornelia Carriere; 1977 - Louisiana Conservationist

1976 - Bob Scearce; 1976 - Capital City Press

1975 - Les Brumfield; 1975 - The Courier

1974 - Virgil J. Bourque, Jr.; 1974 - Concordia Sentinel

1973 - Kelly Falcon; 1973 - Alexandria Daily Town Talk

1972 - H. M. "Mike" Cook;  1972 - Alexandria Daily Town Talk

1971 - Bob Dennie

1970 - State Times/Morning Advocate

1969 - Louisiana Conservationist

1968 -

1967 - Frank Adams

1966 - H. M. "Mike" Cook

1965 -

1964 - Jim Faulkner; 1964 - Morning Advocate

 

Conservation Organization of the Year

2016 – Quality Deer Management Association, Louisiana State Chapter

2015 – Coalition to Restore Coastal Louisiana

2014 – Bayou Vermilion Preservation Association

2013 – Cajun Prairie Habitat Preservation Society

2012 – Bayou Grace Community Services

2011 - Friends of Red River National Wildlife Refuge

2010 - First Presbyterian Church of Bayou Blue

2009 - LSU Coastal Roots Program

2008 - Toledo Bend Lake Association

2007 - Acadiana RC&D Council

2006 - Woodlands Trail and Park

2005 - Ducks Unlimited, Inc.

2004 - Barataria-Terrebonne National Estuary Program

2003 - Toledo Bend Lake Association

2002 - Blind River Boss Gobblers

2001 - Little Tchefuncte River Association

2000 - Revive New River

1999 - Louisiana Nature Center

1998 - Delta Chapter - Sierra Club

1997 - Coalition to Restore Coastal Louisiana

1996 - LA District of the United States Postal Service

1995 - DWF Region VIII Enforcement Division

1994 - New Orleans Inner City Outings

1993 - Avoyelles Wildlife Federation

1992 – LSP HazMat Unit & LA DEQ Office of Legal Affairs and Enforcement

1991 - Black Bear Conservation Committee

1990 - Tulane Environmental Law Clinic

1989 - Calcasieu League for Environmental Action Now

1988 - Women For A Better Louisiana

1987 - Calcasieu League for Environmental Action Now

1986 - Gulf Coast Conservation Association of LA

1985 - Louisiana Wildlife Association

1984 - The Louisiana Nature and Science Center, Inc.

1983 - East Ascension Sportsman's League

1982 - Jefferson Rod and Gun Club

1981 - Slidell Sportsmen's League

1980 - Jefferson Rod and Gun Club

1979 - Jefferson Rod and Gun Club

1978 - Baton Rouge Sportsmen's League

1977 - East Ascension Sportsman's League

1976 - Council On The Environment

1975 - East Ascension Sportsman's League

1974 - Concordia Wildlife Club

1973 - St. Charles Environmental Council

1972 - East Ascension Sportsman's League

1971 - East Ascension Sportsman's League

1970 - Baton Rouge Woods and Waters

1969 - Calcasieu Rod & Gun Club (water)

1968 –

1967 - Calcasieu Rod & Gun Club

1966 - Baton Rouge Sportsmen's League

 

Water/Air Conservationist of the Year

1980 - Charles Fryling, Jr.

1979 - David M. Soileau

1978 - Frank J. Ehret, Jr.

1977 - Frederick G. Deiler

1976 - Barry Kohl

1975 - Doris Falkenheiner

1974 - Donald Landry